AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 18 Ekim 2018 Persembe 20:34
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYELERMAHALLE & KÖYLEREĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ
KEMER HAVA DURUMU
KEMER-BURDUR
EKONOMİK DURUM

Kemer İlçesinde en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, şekerpancarı, yem bitkileri, elma ile birlikte diğer sebze ve meyveler yetiştirilmektedir. Tarım büyük bir ekseriyetle makineli yapılmaktadır. İlçe merkezi ve köylerinde 576 traktör ve diğer zirai ekipman bulunmaktadır.

İlçe arazisinin % 85’ i ekilebilir durumdadır. Sulu tarım yapılan arazide ise başta şekerpancarı ve yem bitkisi olmak üzere her türlü sebze ve meyve yetiştirilmektedir. 

Yetiştirilen buğdayın tamamına yakını tüccara ve şekerpancarı da Burdur Şeker Fabrikası'na satılmaktadır.

İlçede 10.500 kadar küçük, 6.500 kadar da büyükbaş hayvan vardır. Süt ve Süt inekçiliği önemlidir. Hemen hemen her ailede süt ineği beslenmektedir. İlçe genelinde günlük üretim 20 ton civarındadır. İlçe sebze üretimi bakımından kendi kendine yetmektedir. Çarşamba günleri İlçe merkezinde kurulan Pazar tarımla uğraşan civar köyler İlçe halkının ürünlerini değerlendirmesine imkan verir.

El sanatlarından halıcılık köylerde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açmış olduğu kurslar vasıtasıyla kurslarda ve kurs dışında evlerde yaşatılmaktadır. Belenli ve Yakalar Köylerinde halıhane vardır. İlçe merkezi ve köylerinde dikiş ve nakış kursları açılmaktadır.

İlçe merkezinde ve Belenli Köyünde 2, diğer köylerimizde 1’ er adet Süt Kooperatifi bulunmakta olup, ayrıca İlçe merkezinde 1 adet Tarım Kredi Kooperatifi vardır.

İlçede tek Banka Şubesi Ziraat Bankasıdır.

İlçe Ekonomisinde önemli bir unsurda Yurtdışında bulunan 45-50 civarındaki işçi ailelerinin kazançlarıdır.

İlçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından en son teknoloji kullanılarak yaptırılan Kaymakam Mustafa ÖZSOY Soğuk Hava Deposu 1998 yılında hizmete girmiş olup Elma üretimi yapan çiftçilerin ürünlerinin değerlendirilmesine ve İlçe ekonomisine katkısı vardır.

İlçede önceki yıllarda tertip edilmiş herhangi bir sergi, panayır olmamıştır.

İlçemiz Akören köyünde düşük kalorili kömür yatakları vardır.

 
718 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com