AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 18 Ekim 2018 Persembe 20:57
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYELERMAHALLE & KÖYLEREĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ
KEMER HAVA DURUMU
KEMER-BURDUR
SOSYAL YAPI

İlçede yaklaşık toplam olarak 1600 kadar konut vardır. Bunun 600’ü ilçe merkezinde, 1000’i de köylerdedir. Halkın oturduğu evlerin büyük bir kısmı, alt kısmı hayvan beslemeye müsait olacak şekilde yapılmış iki katlı evlerdir. Yapı malzemesi kerpiç, taş, briket ve tuğladır.

Yapılaşma oranı oldukça düşüktür. İlçede yeni yapılan az sayıdaki evler imar planına ve modern yapı tarzına uygun, betonarme karkas, çok katlı olup hemen hemen tamamı yurtdışında çalışan işçilerimize aittir. İlçe teşkilatının kurulmasından sonra yapılaşma oranının artacağı umulmasına rağmen yeterli yapılaşma yoktur.

Sosyal hayatın düzenlenmesinde örf, adet ve geleneklerin etkisi çok büyüktür. Doğum, ölüm, düğün, bayram, asker ve hacı uğurlama gibi olaylarda köklü geleneklere uygun törenler yapılmaktadır.

İlçenin Elektriksiz köyü yoktur. Elektrik dağıtım ve işletme faaliyeti TEDAŞ İşletme Şefliğince yürütülmektedir.

İlçe merkezi ile köylerimizin kapalı cazibeli içme suyu şebekesi mevcut olup içme suyu sıkıntısı yoktur.

Belenli köyü hariç tüm köylerde kanalizasyon vardır. Belenli köyünde kanalizasyon yapım çalışmaları devam etmektedir.

Sağlık hizmeti İlçe Sağlık Grup Başkanlığı yürütülmektedir. Sağlık Ocağı Tabipliği, 2 Doktor, 1 Sağlık Memuru, 2 Ebe, 1 Adet Vekil ebe (Belenli Köyü), 3 Hemşire, 2 Acil Tıbbi tekniker, 1 Laborant, 2 Hizmetli ile faaliyetini sürdürmektedir. Sağlık Grup Başkanlığı Hizmet binası ve lojmanı mevcuttur. 1 Adet mavi bantlı hasta Ambulansı, 1 adet tam donanımlı kırmızı bantlı ambulansı vardır.

İlçenin önemli bir problemi ilçe merkezinde hayvancılık yapılması ve bunların birçoğunun konut altı ahır tipinde olmasıdır.  

Köylerin PTT hizmetleri Köy dağıtıcısı vasıtasıyla görülmektedir. Belenli köyündeki 500 abonelik otomatik telefon santralı Yakalar Köyü ile birlikte ihtiyacı görmektedir. Akören köyündeki 250 lik telefon santralı Akören, Akçaören, Kayı ve Pınarbaşı köylerinin ihtiyacına cevap vermektedir. İlçe merkezindeki 750 abonelik otomatik telefon santrali mevcut ihtiyacı karşılamakta olup, Telefon sırası bekleyen abone yoktur.

İlçede canlı bir iş ve çalışma hayatı ile ticari faaliyet cüzi miktardadır. İlçede aşiret, şeyh, ağa yoktur.

 
684 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com